Към количка

БРЯСТ, ХЛЪЗГАВ БРЯСТ - ULMUS RUBRA

Хлъзгавият бряст, научно наречен Ulmus rubra, е дърво, което идва от Северна Америка. Известен е с уникалната си кора, чиито тонове варират от тъмнокафяво до червеникавокафяво. Достига между 2-2,5 м височина. Цветът на естествената кора е червеникаво-жълт или червеникаво-кафяв цвят, макар че когато е изсушен и под формата на прах (както обикновено се използва за медицински приложения), цветът е сивкав. Вътрешната кора е с влакнеста структура и с високо съдържание на въглехидрати и е ползвана от пътешественици за намаляване чувството на глад при дъвченето й.

В традиционната медицина се използва вътрешната част на кората му за успокояване на болки в гърлото, възпаления и повърхностни рани. Когато се накисне във вода, той отделя слузеста течност, която действа като успокояващо и противовъзпалително.

В билковата медицина вътрешната кора на хлъзгавия бряст е добре известно и като лекарство за кожни заболявания, язви, чревни заболявания и респираторни симптоми.

Кората на бряста съдържа антиоксидантни съединения, витамин С и калций, танини, монозахариди (хексоза, пентоза), метилпентоза (монозахарид с добавена метилова група) и уронови киселини, оксалатни киселини, флавоноиди, фитостероли, салицилова, каприлова и др. киселини., на които се дължи полезността й.

Основни приложения в етномедицината:

  • лечение на кашлица,
  • болки в гърлото,
  • колики,
  • диария, запек,
  • хемороиди,
  • синдром на раздразнените черва (IBS),
  • цистит, възпаление на пикочните пътища,
  • инфекции на пикочните пътища,
  • сифилис,
  • херпес,
  • изхвърляне тении,
  • предпазване от язви на стомаха и дванадесетопръстника,
  • за колит, дивертикулит, стомашно-чревно възпаление
  • повишена киселинност на храносмилателния тракт

При възпалителни заболявания на червата
Благодарение на съдържанието на слуз, хлъзгавата кора от бряст има успокояващи свойства, т.е. действа като протектор на лигавицата на стомаха и червата. Освен това има противовъзпалителен ефект, който успокоява раздразнението.

Резултатите от изследване, публикувано в The Journal of Alternative and Complementary Medicine, покават, че смес, съдържаща бряст, помага за стимулиране на движенията на червата при пациенти със синдром на раздразнените черва със запек.

От друга страна, проучване на хранителната фармакология съобщава, че екстрактите от бряст упражняват антиоксидантен ефект като действа върху възпалени черва и помага за контролиране на симптомите, свързани с болестта на Crohn.

Възпалено гърло и кашлица
Брястът е помощно средство при симптомите на някои респираторни заболявания, като бронхит и астма. В този случай неговите слузни вещества имат антитусивен ефект, т.е. способни да намалят сухата кашлица и дразненето. В някои лекарства за смучене при болки в гърлото присъства съставка от бряст. Бряст помага и при  ларингит и проблеми с гласните струни.

Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ)
Използването на извлеци от бряст при симптоми на гастроезофагеален рефлукс  е популярно в нардната медицина поради лепкавата слуз на кората на бряста, която покрива хранопровода и предотвратява дразнене, когато киселинното съдържание в храносмилателния тракт се повиши.

Кожни раздразнения
Свързващите и утаяващите свойства на танините им позволяват да се свързват с богати на протеини структури на кожата като колаген. Предполага се също, че танините взаимодействат с плазмените гликопротеини фибронектин и фибриноген. Таниновите фитохимикали притежават мощни стягащи свойства. В медицината танините се използват за лечение на възпалени повърхностни кожни заболявания и при лечението на сълзещи кожни възпаления като херпес зостер и остра екзема. А кората на бряста съдържа танини в големи количества и тъкмо на тях се дължат положителните ефекти за кожата и лигавиците.

За да се възползвате от преимуществата на бряста, потърсете го под формата на изсушена кора, на прах, на таблетки/капсули или като тинктура.

За да го приготвите под формата на чай, просто добавете 1-2 супени лъжици прах от кора на бряст в половин литър вряща вода. След 10 минути може да се консумира.

Противопоказания и възможни нежелани реакции

Оралната консумация на бряст се счита за безопасна за повечето здрави възрастни. Употребата му дори е одобрена като обезболяващо средство без рецепта.

Не се препоръчва едновременният му прием с лекарства, тъй като съдържанието на клей може да ограничи абсорбцията и да намали ефективността на лекарствата. В идеалния случай изчакайте поне час между приема на добавката и лекарството.

В популярната литература се твърди, че кората на бряста предизвиква аборт. И въпреки че няма доказателства в подкрепа на подобни твърдения, приемът му не се препоръчва при бременни и кърмещи жени.


Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.medicalnewstoday.com/; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/  ; https://www.planetayurveda.com; https://www.indigo-herbs.co.uk/; https://www.botanical.com/; https://www.vitality-pro.com, https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/  , https://www.lybrate.com/   https://www.healthline.com/  , https://www.botanical.com/  , https://www.verywellhealth.com/  , https://www.drugs.com/  , https://www.webmd.com/  , https://eu.happymammoth.com/  , https://www.gowellnessco.com/  , , https://draxe.com/  , https://en.wikipedia.org/  , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/  и други.