Боровите връхчета се берат в края на зимата, когато те са най-богати на изключителното по ефекта си борово масло Olеum pini.
Връхчетата съдържат голямо количество етерични масла, витамини В1, В2, С, К, Р и Е, а в допълнение към тях и смоли, горчиви танини, нишесте, фитонциди и др.
Боровото масло има антисептично, противовъзпалително и отхрачващо действие.
Повлиява изключително добре дихателните пътища като увеличава обема на белия дроб, засилва отделянето на слузестия секрет, който затруднява дишането, повишава количеството поет кислород. С утвърден успех се ползват при кашлица, бронхит, астма, възпалено гърло - особено боровия мед в комбинация с нарязан на дребно лимон с кората.
Боровите връхчета повлияват цялостно имунната система, действат като антипиретик (понижават температурата), повишават съпротивителните сили на организма.
Действат потогонно и са много полезни при банални настинки и вирусни инфекции на горните дихателни пътища, като не позволяват разпространението на вирусите и по този начин преотвратяват тежкото протичане на болестта. Затова се използват в народната медицина като общоукрепващо средство в борбата със сезонните настинки и грипове. Боровото масло действа успокояващо на мускулните болки, които обикновено съпътстват простудните заболявания.
Съдържанието на горчиви танини в екстракта от борови връхчета води до стимулиране на отделянето и оттичането на жлъчния сок, което е особено полезно при жлъчни дискинезии.
Освен това има антиоксидантно и диуретично действие, което помага за пречистването на кръвоносната и отделителната система, подобрява се еластичността на съдовете, повлияват се положително артритни, ревматични и падогрозни състояния.
Ароматът на боровото масло, с което се приготвя тинктурата, действа на централната нервна система като намалява усещането за неспокойствие, стрес, паника - което допринася за подобряване на общото състояние на организма.
Аромотерапията с борово масло релаксира и създава усещане за уют и спокойствие.
Боровите връхчета имат приложение и в кулинарията. Пресните боровите връхчета се използват при приготвяне на бисквити от ронливо тесто с добавка фино смлени пресни борови връхчета, за овкусяване на сандвичи от бекон-маруля-домати, като дип за печени на скара или задушени дивечови меса, сьомга, артишок или скариди, в картофена салата или във всяка рецепта, където допълнителен тласък на ароматизирана със свежи борови връхчета майонеза би бил добре дошъл.
Тъй като периодът на брането им е много кратък, се ползват различни начини за запазването им - смлени със сол, със захар, накиснати в оцет, под формата на сиропи и сладка - така нареченият боров мед.
Боровият мед има температуропонижаващ ефект, а е добър и за подслаждане на чайове.
Всички продукти, приготвени от борови връхчета имат леко горчив и смолист вкус и свеж лимонов аромат.
Боров оцет
Използвайте боров оцет, за да добавите интересен привкус към салати със смесени зеленчуци, сурови или варени.
2 чаши червен винен оцет
1 чаша грубо нарязани смърчови връхчета
1 ч.ч. зърна черен пипер
Смесете всички съставки, поставете в буркан и покрийте. Оставете оцета да престои на стайна температура в продължение на 10 дни, като разклащате буркана от време на време. Прецедете в стерилизирана бутилка.
Сол с борови връхчета
Боровата сол е особено добра за картофи и други кореноплодни зеленчуци.
1/2 чаша едра сол
1/2 чаша грубо нарязани борови връхчета
Обработвайте на части, докато връхчетата се смелят много фино. Оставете сместа да изсъхне на стайна температура в непокрита форма, като разбърквате няколко пъти на ден, докато ароматизираната сол изсъхне напълно. Първоначално солта ще бъде много влажна; разбийте всички бучки, когато видите, че се образуват. Когато солта изсъхне, разбъркайте я в кухненския робот, за да разбиете останалите бучки. Съхранявайте в херметически затворен контейнер.
Захар с пресни борови връхчета
Захарта може да се използва за добавяне на допълнителен вкус към печени изделия, за овкусяване на чай или за приготвяне на различни зимни сладкиши. При печенето им всичко замирисва на гора!
1 чаша кристална захар
1 чаша грубо нарязани борови връхчета.
Приготвя се по същия начин като Боровата сол.
Сироп от борови връхчета
Използвайте сироп от борови връхчета върху палачинки, гофрети, мекици, бухти, за подслаждане на напитки или за топинг върху сладоледи кремове, за приготвяне на коктейли - отлично се допълва с резенче лайм.
2 чаши захар
2 чаши вода
2 чаши грубо нарязани борови връхчета
Сложете всички съставки в тенджера на бавен огън до завиране. Оставете да къкри за 5 минути. Изключете котлона и оставете сиропа да изстине напълно. Оставете сиропа с боровите връхчета за 2-3 дни в хладилник, но не повече, защото ще придовие много остър смолист вкус и ще нагарча. След това прецедете, поставете в стерилизиран съд и охладете до готовност за употреба.
Захаросани борови връхчета
Сироп от борови връхчета (от горната рецепта)
1 чаша цели борови връхчета
1/2 чаша захар
След като прецедите сиропа и преди да го охладите, добавете 1 чаша цели борови връхчета и бавно оставете отново да заври. Оставете да къкри 2-3 минути. Изключете котлона и оставете боровите връхчета да се охладят в сиропа. Прецедете сиропа, поставете в стерилизиран съд и охладете до готовност за употреба. С добавка от цели борови връхчета се подсилва аромата на вече приготвения сироп.
Отцедете старателно сиропа от целите борови връхчета. На малки партиди оваляйте влажните борови връхчета в кристална захар, за да се покрият, и ги разстелете върху восъчна хартия, за да изсъхнат на стайна температура като периодично ги разбърквате, за да не слепват едно с друго. Когато захаросаните връхчета изсъхнат (това може да отнеме няколко дни), поставете ги в херметически затворен контейнер и охладете до готовност за употреба. След това можете да ги използвате при приготвяне на сладкиши, за гарниране на риби и сирена.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати.
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.