Червените боровинки се състоят основно от фибри - пектин, целулоза и хемицелулоза - които преминават през червата почти непокътнати, и въглехидрати - главно прости захари, като захароза, глюкоза и фруктоза. Червените боровинки също съдържат разтворими фибри и по тази причина прекомерната консумация на червени боровинки може да причини храносмилателни разстройства.
Червените боровинки са богат източник на няколко витамини и минерали, особено витамин С.
Витамин C е един от преобладаващите антиоксиданти в червените боровинки. Той е от съществено значение за поддържането на мускули, кости, кожа тъй като е необходима “храна” за синтеза на колаген.
Манган - този минерал е от съществено значение за растежа, метаболизма и антиоксидантната система на организма.
Витамин Е е един от основните мастноразтворими антиоксиданти.
Витамин К1. Известен също като филохинон, витамин К1 е от съществено значение за съсирването на кръвта.
Мед. Неадекватният прием на мед може да има неблагоприятни ефекти върху здравето на сърцето.
100 мл сок от червена боровинка дават 26% от дневните нужди от витамин С, 20% - от витамин Е, 15% от необходимостите от мед, 11% - от витамин К1, и 8% - от витамин В6.
Червените боровинки са с много високо съдържание на биоактивни растителни съединения и антиоксиданти - флавоноиди - кверцетин, мирицетин, пеонидин, цианидин - основно в кожестата им обвивка, в сока те са много намалени; урсолова киселина с доказано силно противовъзпалително действие, проантоцианидини тип А, които се смятат за мощно средство за борба с инфекциите на пикочните пътища. Червените боровинки са сред най-богатите плодови източници на проантоцианидини – особенотип А.
Инфекциите на пикочните пътища са сред най-често срещаните бактериални инфекции - 150 до 250 милиона души годишно са засегнати от тях в световен мащаб, повечето от които жени. Най-често се причиняват от чревната бактерия Escherichia coli (Е. coli), която се прикрепя към вътрешната повърхност на пикочния мехур и пикочните пътища. Проантоцианидините от тип A предотвратяват прикрепването на E. coli към лигавицата на пикочния мехур и пикочните пътища, което прави боровинките потенциална превантивна мярка срещу инфекции на пикочните пътища.
Честата и повтаряща се употреба на антибиотици за лечение на инфекции на пикочните пътища повишава риска от резистентност на бактериите към тях и тогава става от изключителна важност превенцията и борбата с природни средства като червената боровинка.
Редица проучвания при хора показват, че пиенето на сок от червена боровинка или приемането на добавки от червена боровинка може да намали риска от инфекции на пикочните пътища както при деца, така и при възрастни. Всички проучвания подкрепят тези констатации, особено за жени с повтарящи се инфекции на пикочните пътища. Анализ на проучвания, публикуван в Journal of Urology през 2017 г., подкрепя употребата на червени боровинки за инфекции на пикочните пътища.
Ракът на стомаха е често срещана причина за смърт, свързана с рак в световен мащаб.
Инфекцията от бактерията Helicobacter pylori се счита за основна причина за рак на стомаха, възпаление на стомаха и язви. Проантоцианините тип А пречат на прикрепването и на тази бактерия към лигавиците на стомаха и могат да предотвратят развитието на язви и стомашни възпаления като по този начин намаляват риска от рак на стомаха.
Едно проучване при 189 възрастни предполага, че пиенето на 2 чаши (500 ml) сок от червена боровинка дневно може значително да намали инфекциите с H. pylori .
Друго проучване при 295 деца установи, че ежедневната консумация на сок от червена боровинка в продължение на 3 седмици потиска растежа на H. pylori при около 17% от заразените.
За здравето на сърдечно-съдовата система
Червените боровинки съдържат различни антиоксиданти, които могат да бъдат полезни за здравето на сърцето. Те включват антоцианини, проантоцианидини и кверцетин, мирицетин и др.
При проучвания върху хора сокът или екстрактите от червена боровинка са се оказали полезни за различни рискови фактори за сърдечни заболявания. Продуктите от червена боровинка могат да помогнат чрез:
- повишаване на нивата на HDL холестерол,
- понижаване на нивата на LDL холестерол при хора с диабет,
- защита на LDL (лошия) холестерол от окисляване,
- намаляване на втвърдяването на кръвоносните съдове при хора със сърдечни заболявания,
- понижаване на кръвното налягане,
- намаляване на кръвните нива на хомоцистеин, като по този начин намалява риска от възпаление на кръвоносните съдове.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Червените боровинки и продуктите от червени боровинки обикновено са безопасни за повечето хора, ако се консумират умерено.
Прекомерната консумация може да причини стомашно разстройство и диария и може също да увеличи риска от образуване на оксалатни камъни в бъбреците при предразположени индивиди. Червените боровинки - особено концентрираните екстракти от червени боровинки - могат да съдържат високи нива на оксалати. Поради тази причина те се считат за рисков фактор за камъни в бъбреците, когато се консумират във високи количества.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.