Наричат го още брястолистно орехче, ливадник, отвратниче и спирея.
Блатният тъжник е познат като лечебно растение още от средните векове. При друидите е почитан като свещена билка, бил е и фаворит на Елизабет I, която е искала с него да са посипани подовете в покоите й поради силния му аромат. Именно този му характерен приятен аромат е причина за използването му за ароматизиране вино, бира и много видове оцет, добавя се към компоти, сладка и конфитюри, на които придава леко бадемов аромат.
Стръковете и коренищата съдържа гликозидите монотропитозид, спиреин и гаултерин, които при хидролиза отделят метилов салицилат, етерично масло, танини, естери на салициловата киселина, фосфор, витамин С, провитамин А, желязо и сяра.
Блатният тъжник е с доказано многократно по-силно нервноуспокоително действие от валериана, като при това той стимулира производството на серотонин и така не само успокоява нервната система, но и повишава настроението, предотвратява депресиите.
Счита се, че няма друго лечебно растение с по-високо съдържание на естествени салицилати (безвредни аналози на аспирина). През 1897 г. учените от фирмата Bayer използват салицилова киселина, получена от блатния тъжник, за да синтезират ацетилсалицилова киселина (аспирин), която е кръстена на старото ботаническо име на билката Spirea ulmaria.
Високият процент салицилати в състава на блатния тъжник го прави безвреден аналог на аспирина, без да има дразнещите стомаха ефекти, облекчава главоболие и менструални болки.
Изключително добър релаксант с бързо действие при проблеми на нервната система - невралгии, нервни спазми, депресии, безсъние, като не е установено привикване.
При бактериални и вирусни заболявания – варицела, дребна шарка, повлиява високата температура и успокоява обрива.
Наличието на сяра и желязо прави блатния тъжник полезен при заболявания на кръвта и при жълтеница.
Във фитотерапията се ползва с успех при стомашно-чревни неразположения - колики, диспепсия, диария при деца, свръхкиселинност, гастрит, хиатус, повръщане, херния, болки и възпаления на стомаха и червата, пептични язви, синдром на раздразненото черво, ентерит, язви на стомаха и дуоденума. Билката има способността да възстановява лигавиците.
Диуретичните му свойства помагат при болести на пикочния мехур и бъбреците - цистит, подагра, пясък в урината, възпаление на уретрата, камъни в бъбреците, трудно уриниране, асцит, както и при ревматични и артритни страдания, които обикновено са свързани с проблеми на отделителната и сърдечно-съдовата система.
Външното приложение на отварата от блатен тъжник действа добре при бяло течение - като вагинална промивка, за жабурене на устата при възпаления на венците, за по-бързото зарастване на рани - компреси с билката, при очни възпаления и ухапвания от насекоми.
В хомеопатията се приготвя препарат от млади корени на блатен тъжник, който се прилага при болезнено и често уриниране и силно напрежение в пикочния мехур.
В бъларската народна медицина се препоръчва като:
- противовъзпалително
- противоревматично
- диуретично
- общоукрепващо средство
- при хипертония
- при отоци в резултат на цироза
- бъбречна и сърдечна недостатъчност
- кисти
- туморни заболявания
Влиза в състава на много комбинирани билкови чайове, които третират взаимносвързани заболявания.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различите фармацевтични прерарати.
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.researchgate.net/, https://www.healthline.com/, https://www.botanical.com/, https://www.verywellhealth.com/, https://www.drugs.com/, https://www.webmd.com/, https://eu.happymammoth.com/, https://www.gowellnessco.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, https://draxe.com/, https://en.wikipedia.org/, https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.