Към количка
First slide

Винаги е приятно сам да си набереш билка

Лятото, когато сме на почивка сред природата, често сме изкушени сами да си наберем билки, които да ни напомнят за топлите летни дни в студените зимни вечери.

Има някои неща, които обаче не бива да забравяме:

  • Берем само тези билки, които познаваме много добре
  • Берем в малки количества, защото не сме сами – и други искат да си наберат, а и е добре набраните билки да се използват в рамките на една година.
  • Никога не късаме билките с корените, за да могат и другата година да ни зарадват
  • Избягваме да берем билки в близост до пътища, където минават автомобили
  • Почистваме ги веднага след набирането от излишни тревички
  • Сушим ги най-добре върху разстелена лепена на сенчесто място. Никога не ги оставяйте в багажника на колата – после ще трябва директно да ги изхвърлите, тъй като от задържаната влага и топлината на колата бързо мухлясват.
  • Билките, на които се ползват и стеблата, сушим на връзки и винаги на сянка.
First slide

Сред най-популярните билки в България, които можем да съберем, са лайката, белият равнец, жълтият кантарион, мащерката, маточината, ригана, ранилист, боровинките, горските ягоди...

Чаят от  лайка се използва широко като лека седативна билкова напитка, за успокояване на нервите, отпускане на напрегнати мускули, облекчаване на стреса, прогонване на безсъние и лечение на лошо храносмилане.

Белият равнец е известен като „женската билка“. Помага при менструални болки  и обилен цикъл – добре се комбинира с ранилист, но също е изключително полезен и за храносмилането, при подуване на червата и газове. Отвара от бял равнец помага за промиване и по-бързо заздравяване на рани. Берат се само цветните главички – най-добре да се срежат с ножичка. Огледайте ги добре за буболечки, които много обичат да се пъхат в цветните кошнички на тази билка. Добре се комбинира с ранилист.

First slide

Жълтият кантарион – тази горчива билка е известна с ползите си за стомаха, при язви, при чернодробни и жлъчни проблеми. Почти никога не се пие самостоятелно, затова не я берете в големи количества. Китка жълт кантарион с къси дръжки може да накиснете в зехтин и да оставите да престои 30-40 дни на слънце в затворен буркан. След това ще имате прекрасно средство за бързо заздравяване на рани.

Мащерката – това е може би най-красивата ароматна трева. Внимавайте, когато я берете – тя расте на великолепни туфи по опасни каменисти планински склонове. Мащерката винаги берете с ножичка близо до цъфналите главички – лесно може да бъде изтръгната от корен и това да наруши популацията й. Почиствайте я внимателно от тревичките, които се провират между стебълцата й. Добре е да се бере рано сутрин, когато не е събрала прахоляк от пътеките.

Мащерката е чудесна за облекчаване на кашлицата и като добавен аромат към други билки.

First slide

Маточина ще намерите край сенчести места – най-вече където има поточета. Тя обича влагата. Много ароматна – нещо средно между лимон и мента, ще го усетите обаче само когато разтриете листенце между пръстите си. Билката е известна с успокояващия си ефект, като помощ при безсъние – трябва да се пие поне час-два преди времето за лягане.

Ранилистът е популярен из ливадите. Билката е полезна при проблеми с жлъчката, стомаха, главоболие, нервност. Добър избор за прогонване на махмурлук.

Черната боровинка е силен антиоксидант, има високо съдържание на калий и е много полезна за сърцето, но също има доказани ползи и за очите. Освен това е вкусна – както прясна, така и изсушена.

Листата на горската ягода са познати като противотемпературно средство.

Българските ливади и планини са осеяни с още много полезни треви. Можете да научите повече за тях от раздела ни Билкознание.

First slide