Ако търсите естествено вещество за повишаване на либидото, може да попаднете на Tribulus terrestris. Твърди се, че това предизвикващо страстта растение увеличава производството на тестостерон и усилва сексуалното желание.
Името Tribulus terrestris (ТТ) произлиза от гръцкото „tribulos“, което означава „воден кестен“. В българската народна медицина билката е позната с името бабини зъби. В китайската медицина и аюрведа е растението е известно като Gokshur или Gokhara (продупчена лоза).
Плодът, листата и коренът на трибулус (ТТ) се използват против стареене и оксидативен стрес, за лечение на бъбречни, чернодробни заболявания, пречистване на кръвта, сърдечно-съдови и кръвоносни заболявания, като афродизиак и хормонален стимулатор при мъже и жени, за лечение на импотентност, безплодие, уринарни нарушения, сърбеж по кожата и подобряване на атлетическите постижения и бодилдинг.
Тribulus terrestris е бързорастящо плододаващо средиземноморско растение, което е покрито с бодли. Вирее най-добре в суха до влажна почва през по-топлите месеци на годината. Не обича сянката и е чувствително към замръзване. Най-често се среща в региони със субтропичен и пустинен климат по света. Билката има леко горчив, но сладък вкус и остра парлива миризма.
Задълбочено проучване на събраните резултати от изследвания довежда до извода, че в различните части на света билката има различно съдържание на биоктивни вещества, а също има разлики в начините на извличането им, което води и до разлика в показаните резултати. Затова някои източници твърдят, че растението показва клинично значими резултати, докато други - точно обратното. Оказва се, ТТ, събран в България, Китай и Индия има много сходства, докато този с произход Виетнам няма почти никаква лечебна стойност. В световен мащаб е потвърдено, че ТТ с произход България е с едно от най-добрите качества.
Защо хората приемат ТТ?
В народната медицина tribulus terrestris се използва като диуретик, болкоуспокояващо и стимулант на апетита, за лечение на камъни в бъбреците, високо кръвно налягане и инфекции на пикочните пътища. Билката има липотропно, адаптогенно, детоксикиращо и тонизиращо черния дроб действие, проявява аналгетични и антибактериални свойства.
Сред биологично активните вещества, открити в растението, са алкалоиди, аминокиселини, лигнанови амиди и амиди на канелената киселина, диосцин и протодиосцин, прототрибестин, мастни киселини, флавоноиди - кемпферол, трибулузин, астрагалин, кверцетин, рутин; стероидни сапонини - основни отговорници за свойствата на растението, стероли, танини и витамин С, глюкоза, калций, желязо, фосфор, фитостерол, калий.
Основната полза от употребата на билката идва от биологично активните й вещества, които успяват да възстановят хормоналния баланс в организма както на мъжете, така и на жените. Балансът на хормоните от своя страна е между основните причини за много състояния и заболявания.
Затова и употребата на бабините зъби оказва влияние като:
- Допринася за постигане на хормонален баланс – Много изследвания и проучвания, направени върху билковата добавка, потвърждават връзката й с хормоналния баланс в тялото, от който най-често зависят потентността и проблемите с безплодието както при мъжете, така и при жените
- Добавката засилва производството на лутеинизиращ хормон в тялото. Хормонът е известен стимулатор и регулатор на тестостерона, мъжкия полов хормон. Добрият тестостеронов баланс ще помогне за осигуряване на оптимални сексуални функции.
- Повишава либидото и сексуалната активност както при мъжете, така и при жените
- Стимулира сперматогенезата и предотвратява еректилната дисфункция, допринася за фертилността
- Повишава издръжливостта (особено ако се комбинира с други билки като женшен и родиола)
- Увеличава и ускорява възстановяването на физическите сили
Влияе благотворно върху целия организъм особено при:
- Андропауза и менопауза, намалено либидо, невровегетативни и невропсихични симптоми при жени с климактеричен и посткастрационен синдром и за подобряване на липидния метаболизъм
- Заболявания на сперматогенезата като аспермия (неспособност за производство на сперма или липса на сперматозоиди в спермата), астеноспермия (намалена подвижност на сперматозоидите), азооспермия (липса на подвижни сперматозоиди в спермата), олигоспермия (ниска концентрация на сперматозоиди в спермата), тератоспермия или тератозооспермия (анормална структура или морфология на сперматозоидите), импотентност, простатит (възпаление на простатната жлеза) и семенна инфекция, като според изследователите ефектът се дължи на наличието на антиоксиданти с централни и периферни механизми на действие
- Анурия (неспособност на бъбреците да произвеждат урина, тъй като билката е добър диуретик и увеличава количеството отделяна урина)
- Камъни в бъбреците, както и други проблеми на отделителната система, пиeлoнeфpити, aдeнoм нa пpocтaтaтa
- Чернодробни патологии, висок холестерол, хроничен хепатит, стеатоза, затлъстяване - намалява нивата на общите триглицериди, общия холестерол, глюкозата, протеините и калция в кръвния серум.
- Множествена склероза
- Нервни разстройства - раздразнителност, проблеми със съня и концентрацията, стрес, апатия, хронична умора, сънливост в резултат на физическа преумора, преждевременна еякулация и ниска сперматогенеза в резултат на стрес
- Проблеми с очите - възпаления, конюнктивити, и носа - синузит, алергични хреми, и свързаните с тях главоболие, умора, тежест в главата
- Вирусни инфекции, туберкулоза, белодробен емфизем
- Проблеми със зачеването
- Невро и ставнодегеративни заболявания - диcĸoпaтии, cпoндилoзи, ĸoĸcapтpoзи, гoнapтpoзи, paдиĸyлит, остеофити
- Тумор на Wilms (тумор на бъбрека при деца)
- Проблеми на кръвоносната система и сърдечно-съдовата система, хипертония, инфаркт на миокарда и възстановяване след него, атеросклероза, нисък хемоглобин, предразположеност към мозъчни тромбози
Сексуално здраве
Един преглед анализира резултатите от 12 основни проучвания за ефектите на растението при мъже и жени на възраст 14-60 години. Проучванията са продължили от 2 до 90 дни, като сред участниците са били здрави хора и такива със сексуални проблеми. Изследователите установяват, че тази добавка не повишава тестостерона, но протодиосцинът, който е биоактивната съставка на трибулуса, се оказва предшественик на тестостерона, известен още като човешкия полов хормон. По този начин се смята, че употребата на билковата добавка подобрява сексуалното желание и представяне.
За жени в пременопауза, борещи се с ниско сексуално влечение, има известни доказателства, че хранителната добавка може да повиши желанието, възбудата, оргазма и удовлетворението, според клинично изпитване от 2018 г., публикувано в Gynecological Endocrinology. Клиничните изпитвания на екип от български учени доказаха, че екстрактите от ТТ могат успешно да се използват за лечение на безплодие и менопаузен синдром при жените. Резултат от тяхното проучване е появилият се на пазара Трибестан и няколко нови подобни лекарства.
ТТ също е изследван при мъже, борещи се с еректилна дисфункция (ЕД) и ниско сексуално влечение. Клинично проучване от 2017 г., публикувано в Maturitas, установи, че мъжете, които са получавали добавка трибулус, съобщават за по-добра сексуална функция, удовлетворение, желание и оргазъм, отколкото мъжете, които са получавали плацебо.
Някои изследователи са установили, че когато мъже с намалено сексуално влечение консумират 750–1500 mg Tribulus terrestris дневно в продължение на два месеца, сексуалното им желание се увеличава със 79%.
Също така, 67% от жените с много ниско либидо са имали повишено сексуално желание, след като са приемали добавки от 500–1500 mg в продължение на 90 дни.
Повишаване на физическата сила
Tribulus terrestris е популярна добавка сред спортистите поради своите андрогенни ефекти. Продължителните, интензивни упражнения потискат производството на тестостерон, което се отразява негативно на спортните постижения. Клинично проучване от 2021 г., включващо кросфит обучени спортисти, установи, че добавките с трибулус не подобряват спортните постижения или състава на тялото, докато друго проучване, включващо група добре обучени боксьори, публикувано през 2017 г. в Journal of Sport and Health Science, също не открива подобрения в мускулната маса или нивата на тестостерон при добавки с tribulus terrestris, но наблюдава по-малко мускулни увреждания и подобрение при високоинтензивни тренировки.
Камъни в бъбреците
Камъните в бъбреците са често срещано състояние, което причинява силна коремна болка. В традиционната китайска и аюрведическа медицина ТТ се използва за лечение на камъни в бъбреците. Ефектът идва от увеличаването на диурезата, чрез което може да се намали рискът от натрупване на конкременти и образуване на камъни в бъбреците. Настоящите изследвания за потенциалните ползи за здравето наТТ при камъни в бъбреците показват намаляване на калция в урината, оксалатите, фосфатите, креатина, пикочната киселина и уреята, което води до антиуролитичен ефект и макар да са ограничени до проучвания върху животни, имат обещаващ потенциал, а традиционната медицина по света прилага билката с добър ефект върху пикочната система от векове.
Влияние върху кръвната захар
Проучванията върху животни показват също, че Tribulus terrestris може да намали нивата на кръвната захар, да предпази от увреждане на кръвоносните съдове и да помогне за предотвратяване на повишаването на холестерола в кръвта.
Едно проучване изследва ефектите от приема на 1000 mg Tribulus terrestris на ден при 98 жени с диабет тип 2. След три месеца жените, приемащи добавката, са имали по-ниски нива на кръвната захар и холестерола в сравнение с тези, които са приемали плацебо.
Влияние върху сърдечно-съдовата и кръвоносната система
Правилното разпределяне на кислорода и хранителните вещества към мускулите и вътрешните органи и функция на здравата кръвоносна система, а здравата кръвоносна система осигурява оптималната работа на другите телесни системи.
Изследвания на различни екипи китайски учени върху животни са показали благоприятен ефект на екстракти от ТТ върху коронарна болест на сърцето, миокарден инфаркт, исхемична болест, хипертония, мозъчна атеросклероза и мозъчни тромбози, същият екстракт играе важна роля в образуването на дехидростерон, което подобрява сперматогенезата и подпомага производството на червени кръвни клетки (еритропоеза); също подобрява кръвообращението, развитието на мускулите и доставянето на кислород в цялото тяло.
Антибактериален ефект
Резултатите при животни дават основания на много автори да препоръчват създаването на препарати на основата на ТТ за лечение на грам-голожителни и грам-отрицателни бактериални и гъбични инфекции. Комбинацията от екстракти на овчарска торбичка, бабини зъби и сладък корен показват изключително широкоспектърно въздействие, което авторите на изследването отдават на синергичния ефект на трите билки.
Противораков ефект
Има данни за противоракова активност на екстракти от ТТ при различни учени, работещи върху намиране лечение на левкемия, рак на дебелото черво и на черния дроб, рак на простатата и гърдата. Факт е, че продължителността на животните с рак се удължава с 31 до 45% при добавяне на екстракт от ТТ.
Каква е хранителната стойност на листата на tribulus terrestris?
Според анализ на хранителните вещества, извършен от Департамента по чиста и приложна наука към университета Usmanu Danfodiyo в Нигерия, 100-грамова порция листа от tribulus terrestris има 292 калории, като 55% от калориите идват от въглехидрати, 21% от протеини и 5 % от мазнини.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ
Лабораторните тестове върху животни свързват трибулус с проблеми в развитието на плода, така че ако се установи настъпила бременност, приемът на трибулус трябва да бъде преустановен.
Не приемайте, ако приемате лекарства за сърце и кръвно налягане като: бета блокери, дигоксин, блокери на калциевите канали, диуретици, АСЕ инхибитори, нитрати.
Ако приемате лекарства за диабет, трибулусът може да намали кръвната захар до опасно ниски нива. Може също така да увеличи ефекта, който стероидите имат върху тялото ви.
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.