Астрагалът е многогодишно растение, високо около 50 - 100 см, което е родом от северните и източните части на Китай, Монголия и Корея. Той е растение от вида Бобови с космати стъбла с листа, съставени от 12 до 18 двойки листчета. Коренът е лечебната част на растението и обикновено се събира от 4-годишни растения. В Китай го наричат още хуан чи (съживител на жизнената енергия) или млечен фий.
Астрагалът е една от редицата билки, използвани в терапията с фу-женг, която се отнася за лечение на болести чрез насърчаване на защитния механизъм на гостоприемника или нормализиране на централната енергия.
Астрагалът се използва от векове в традиционната китайска медицина за укрепване на тялото срещу болести, за дълголетие и за ободряване на Чи (жизнената енергия). В момента се провеждат нови и вълнуващи изследвания, които доказват, че астрагалът наистина има мощни свойства против стареене, като забавя процеса на стареене на клетъчно ниво.
Основните съставки на корена са сапонини, полизахариди, изофлавоноиди, свободни аминокиселини и микроелементи. Други съставки включват кумарин, фолиева киселина, никотинова киселина, холин, бетаин, фенолни киселини (ферулова, изоферулова, кафеена и хлорогенна киселина и др.), ситостерол, захароза и линолова и линоленова киселини.
Астрагалозид IV - сапонин от тази мощна билка - е показал ползи при обръщане на увреждането на клетките и при активиране на теломеразата, което забавя клетъчното стареене. Теломерите са защитните краища на хромозомите, които бавно се скъсяват и износват всеки път, когато се случи клетъчно делене в тялото - процес, който е основен за човешкото стареене. Теорията е, че теломерите действат като вид часовник за обратно броене, така че когато се износят, деленето на клетките спира и тъканите бързо се разграждат и умират. Теломеразните ензими работят за подновяване на теломерите.
Друг сапонин от астрагал, който се изследва задълбочено за неговите ефекти против стареене, е циклоастрагенол (CGA), за който се смята, че има още по-голям активиращ потенциал върху теломеразата. Изследванията показват, че CGA може да има широко приложение при лечението на дегенеративни заболявания, както и за стареене.
Коренът от астрагал е най-ефективен, когато се приема дългосрочно, осигурявайки много ползи, които могат да допринесат за по-дълъг и по-здравословен живот.
Адаптогенно действие
Астрагалът е адаптоген и помага за защитата на тялото срещу различни стресове, включително физически, умствен или емоционален стрес. Растението се използва като тонизиращо средство и за преодоляване синдрома на хроничната умора, депресията, нервните разстройства. Полезен при климактерични промени.
Антиоксидант
Астрагалът може да помогне за защита на тялото от болести като рак и диабет. Съдържа антиоксиданти, които предпазват клетките от увреждане. Проучване дава информация, че астрагалът влияе положително върху симптомите на алергичен ринит, сезонни поленови алергии.
Мощен имуностимулатор
Астрагалът има антибактериални и противовъзпалителни свойства и се използва за защита и подкрепа на имунната система, предотвратяване на настинки и инфекции на горните дихателни пътища. Употребата на астрагал помага на организма по-бързо да преодолее вече настъпило възпаление. Има данни от изследвания на хора с ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест), при които е наблюдавано подобрение на респираторните замервания след 14-дневно приложение на астрагал.
Има множество клинични проучвания, които показват, че астрагалът предизвиква нарастване, активизиране и засилване на функционалността на имунните клетки - Т-клетки, макрофаги, имуноглобулин, и по този начин увеличава имунната сила на организма.
Изследователи разглеждат астрагала като възможно лечение на хора, чиято имунна система е отслабена от химиотерапия или радиация. В тези проучвания добавките с астрагал са намалили гаденето с 36%, повръщането с 50% и диарията с 59%. Добавката на астрагал изглежда помага на хората да се възстановят по-бързо и да живеят по-дълго.
Едно ранно проучване дава информация, че астрагалът може да подобри кръвната картина при хора с апластична анемия, може да има противотуморни ефекти, по-специално срещу меланом и левкемия. В проучване са евентуалните ползи от употребата на астрагал при рак на гърдата и на белия дроб.
За здравето на сърдечно-съдовата система
Проучвания доказват, че растителните флавоноиди в астрагала имат кардиопротективен ефект, като възпрепятстват отлагането на холестеролните плаки в артериите. Също се наблюдава понижаване на кръвното налягане и нивата на триглицеридите в кръвта. Научна публикация в “Journal of Traditional Chinese Medicine” съобщава, че флавоноидът астрагалозид-IV е всъщност това, което оказва протективен ефект на кардиоваскуларната система.
Систематичен преглед на проучвания върху Astragalus membranaceous при хора и животни предполага, че може да помогне за лечение на сърдечно заболяване, наречено вирусен миокардит. Астрагалът понижава вредните сърдечни ензими и нивата на тропонин (протеин, който показва увреждане на сърцето) в изследваната група. Изследователите заключават, че астрагалът оказва антивирусно, противовъзпалително и антифибротично действие (предотвратява удебеляването и образуването на белези на увредената съединителна тъкан).
Хепатодренатор и диуретик
Астрагалът има диуретично действие, с което помага на организма да се освободи от токсини. Това подобрява както работата на далака и черния дроб, така и на отделителната и сърдечно-съдовата система.
Проучвания сочат астрагала в комбинация с други билки като средство за лечение на хепатит. Употребата на астрагал може да понижи лошия холестерол, кръвното налягане, да подобри състоянието при диабет тип 2. В Китай астрагал е най-често предписваната хранителна добавка за диабетици.
Факт от медицински наблюдения е, че 7.5 - 15 г астрагал дневно, приеман в продължение на 3 до 6 месеца, намалява с 38% риска от инфекции при хола с бъбречни заболявания и нефротичен синдром.
Анализ на клиничните проучвания показва, че както оралният, така и инжекционният астрагал могат да намалят загубата на протеин в урината и нивата на серумния креатинин при диабетно бъбречно заболяване.
За сексуалното здраве и плодовитост при мъжете
Традиционно предписван в китайската медицина за мъжко безплодие, астрагалът сега е научно доказано, че повишава подвижността на сперматозоидите в проучване, проведено от Институтите по традиционна медицина и клинична медицина. Той е изключително благоприятен за мъжките хормони, като балансира нивата на глюкозата, може да оптимизира нивата на тестостерон и растежния хормон.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични прерарати.
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/, https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ , https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/ и още много други.