Към количка

АСПАРАГУС - ASPARAGUS OFFICINALIS

Asparagus officinalis L. (врабчова трева) са многогодишни тревисти цъфтящи растителни видове от рода Лилиеви.

Родът аспержи включва около 300 вида по целия свят. Аспарагусът  расте на височина между 60 и 150 cm. Има дебел набъбнал корен. Стъблото му е многоразклонено с 2 до 6 игловидни издънки. Цветовете са широки (4–6 мм), 6-делни, околоцветникът правилен с белезникаво-зеленикавожълт цвят. Листата са рудиментарни, подобни на люспи, а аксиларните им издънки са игловидни и навити. Плодовете са кръгли, първоначално зелени и когато узреят, образуват оранжево зрънце с ширина 6–10 мм.

Растението е естествено разпространено в Централна и Южна Европа, Близкия изток, Западен Сибир и Северна Африка. След култивиране аспарагусът е разпространен в Източна Африка, Азия, Европа, Северна и Южна Америка .  Стръковете на аспержите обикновено се консумират като зеленчук.

Корените и семената се използват за различни здравословни състояния:

- за подобряване на  репродуктивното здраве
- за увеличаване на секрецията на мляко и подобряване на апетита при кърмещи жени
- при стомашно-чревни заболявания (язви, дехидратация и диария)
- за кашлица, треска и инфекции
- за повишаване на клетъчната жизненост и имунитет
- при бъбречни заболявания - като диуретично средство и за предотвратяване образуването на камъни
- за понижаване на холестерол, липиди и кръвно налягане
- за намаляване нивата на кръвната захар, диабетна ретинопатия, 
- като антиоксидант
- като противовъзпалително и болкоуспокояващо средство
- при неврити, ревматизъм
- за облекчаване на зъбобол
- при белези от акне по лицето
- за стимулиране на растежа на косата

Древните гърци и римляни са използвали аспержите заради техните диуретични свойства -  помага за промиване на бъбреците и за предотвратяване образуването на камъни в бъбреците. Аспержите действат за увеличаване на клетъчната активност на бъбреците и по този начин увеличават скоростта на производство и обема на урината.

Китайските фармацевти запазват най-добрите корени от аспержи за своите семейства и приятели, вярвайки, че това ще увеличи чувствата на състрадание и любов.

В Индия корените на аспержите са основният източник на лекарството Шатавари, приготвяно от див вид Asparagus racemosus, което е много важна съставна част на аюрведичната медицина. Използва се  за подобряване на  репродуктивното здраве, увеличаване на секрецията на мляко и подобряване на апетита при кърмещи жени, при стомашно-чревни заболявания (язви, дехидратация и диария), за кашлица, треска и инфекции, както и за насърчаване на общото благосъстояние чрез повишаване на клетъчната жизненост и имунитет.

Корените на аспарагуса са били използвани като лекарство за шистозоматоза и туберкулоза.

Аспержите съдържат серни компоненти, които при метаболизирането си се разпадат до серни органични летливи съединения и придават на урината специфичен мирис на сяра, който изчезва до 4 часа след поглъщане. Младите аспержи съдържат повече от тези съединения и затова  при консумация на млади аспержи миризмата е по-силна.

Аспержите са с ниско съдържание на калории и са пълни с основни витамини, минерали и антиоксиданти.
Основните биоактивни съставки на аспержите са група стероидни сапонини. 
Сапонините притежават разнообразие от биологични свойства  -  антиоксиданти, имуностимуланти, антихепатотоксични, антибактериални, полезни при диабетна ретинопатия, антикарциногенни, антидиарийни, антиулцерогенни, антиокситоцични и репродуктивни агенти.

Известно е, че много сапонини са антимикробни за инхибиране на мухъл и защита на растенията от насекоми. Установено е, че богатите на сапонин растения подобряват растежа, ефективността на храненето и здравето на преживните животни.

Освен сапонини аспержите  съдържат голямо количество разтворими и неразтворими  фибри, протеини, витамини - А, В1, В2, В9, С, Е, К, рибофлавин, минерали и микроелементи - фосфор, сяра, магнезий, калий, калций, желязо, цинк, глутатион,  триптофан, флавоноиди - кверцетин, рутин и кемпферол, полифеноли,  антоцианини, есенциални масла, аспарагинова киселина, ферулова киселина, аргинин, тирозин, смоли и танини.  

Установено е, че съдържанието на аминокиселини - пролин, серин, аланин, и минерали е много по-високо в листата, отколкото в издънките. Коренът на Asparagus officinalis е по-диуретичен от издънките му и се препоръчва при водянка и е мощно сърдечно успокоително.

На база на задълбочено проучване през 2019 г.,базирано на проучвания в периода 2010-2017 година,  изследователи стигат до извода, че всички избрани (в изследването, между които и Asparagus officinalis ) видове аспержи имат огромен потенциал за подобряване на човешкото здраве и фармакологичната активност на тези растения може да се дължи на биоактивните фитохимикали, които притежават.

Смята се, че Asparagus officinalis L. има слабително, диуретично и контрацептивно действие и е подходящо като лекарство за неврит, ревматизъм, рак, облекчаване на зъбобол, белези от акне по лицето, както и за стимулиране на растежа на косата. Според резултатите от друго изследване, водният екстракт от Asparagus officinalis L. показва известен антидиабетен ефект - след като плъхове с диабет са били третирани с екстракта, тяхната повишена кръвна захар е потисната. 
Екип учени са установили:
    -    наличие на два олигофуростанозида от семената на Asparagus officinalis L. с цитотоксична активност, които потискат растежа на клетки от човешка левкемия.  Сапонините от стари стъбла на аспержи проявяват потенциална репресивна активност върху туморния растеж и метастазите на ракови клетки на гърдата, дебелото черво и панкреаса. 
    -    Сапонинова фракция на Asparagus officinalis L. проявява противогъбична активност
    -     Приемът на аспержи подобрява антиоксидантния статус (супероксид дисмутаза и каталазни ензими) и предотвратява липидната пероксидация 
    -    Антибактериалният потенциал на етанолните екстракти е определен срещу Escherichia coli
    -    Приемът на аспержи облекчава някои клинични симптоми (консистенция на изпражненията, кръв в изпражненията и хипертрофия на далака) по време на активен колит. 
    -    Други фармакологични ефекти на Asparagus officinalis L. са ефекти против умора, повишена толерантност към аноксия (понижено количество кислород, доставян от клетките) и болка,  подобрена памет и намалено разпространение на липиден пероксид в плазмата, черния дроб и мозъците на плъхове.
    -    противовъзпалителен потенциал  поради действието на линоловата киселина, идентифицирана като най-активното съединение в растението
    -    води до отпускане на спонтанните контракции на гладката мускулатура и предизвиква диуретичен ефект.

Asparagus officinalis е добър източник на антиоксиданти
Оксидативният стрес е водеща причина за стареенето, хроничните възпаление, автоимунните и сърдечно-съдовите заболявания, диабета, рака. Съдържанието на флавоноиди и полифеноли в Asparagus officinalis обуславя високата антиоксидативна ефективност на растението, което води до:
    -    Понижаване на  кръвното налягане
    -    Противовъзпалителен ефект
Антоцианинът, който се съдържа в Asparagus officinalis, влияе за намаляване на кръвното налягане и риска от инфаркти и сърдечни заболявания
Неразтворимите фибри в състава оказват положително влияние върху перисталтиката и помагат за изчистването и на кръвоносните съдове от холестеролни плаки
Разтворимите фибри подобряват храносмилането като образуват гелообразно вещество при разтварянето си във вода, подхранват полезните бактерии в червата, като Bifidobacteria и Lactobacillus, подпомагат укрепването на имунната система и производството на основни хранителни вещества като витамини B12 и K2.
Фолиевата киселина (витамин В9) е основно хранително вещество, което помага за образуването на червени кръвни клетки и производството на ДНК  - особено важно в ранните етапи на бременността, има превантивен ефект за развитието на дефекти на невралната тръба, вкл. спина бифида и др. физически увреждания на плода. Недостатъчността на В9 по време на бременност може да се прояви в затруднения в обучението на децата, липса на контрол върху изпразването на червата и пикочния мехур и др. Asparagus officinalis  съдържат завидно количество фолиева киселина.

Аспарагусът е изключително добър източник на калий. Високото кръвно налягане засяга повече от 1,3 милиарда души по света и е основен рисков фактор за сърдечни заболявания и инсулт. Изследванията показват, че увеличаването на приема на калий при намаляване на приема на сол е ефективен начин за понижаване на високо кръвно налягане. Калият понижава кръвното налягане по два начина: чрез отпускане на стените на кръвоносните съдове и чрез отделяне на излишната сол с урината.

Аспержите имат редица свойства, които ги правят подходяща за отслабване храна. Имат ниско съдържание на калории, високо съдържание на вода и богато на фибри.

Аспержите - издънките на Asparagus officinalis L., могат да се използват в редица ястия като салати, фритати, омлети и паста. Комбинират се със зеленчуци  - картофи, моркови, грах, чушки, домати, краставици, броколи. Използват се като гарнитура към ястия от пилешко, телешко, говеждо и свинско месо. Овкусяват се с всякакви сосове и подправки като бял пипер, черен пипер, майорана, чесън.
Всъщност аспержата може  да бъде питателна добавка към вашата диета, без изобщо да я готвите. Въпреки това готвенето на аспержите омекотява иначе жилавите им растителни влакна, което прави зеленчука по-лесен за дъвчене и смилане. Използвайте белачка за зеленчуци, ренде или остър нож, за да нарежете или настържете стъблата на фини парчета. Колкото по-тънки са парчетата, толкова по-лесно ще се дъвчат. Можете също да обмислите да сложите парчетата в обикновен дресинг от зехтин и лимонов сок или оцет, за да омекотите по-твърдите части на стъблото. Това също е чудесен начин да добавите нотка вкус. 

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични прерарати. 
Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/, https://www.intechopen.com/, https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ , https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/, https://femininehealthreviews.com/  и още много други.