Към количка

Акнето - как да се справим бързо и елегантно

Акнето е най-често срещано сред тийнейджърите, тъй като обикновено регулацията на себума се влияе от баланса на хормоните, но акне може да се появи и при хора в зряла възраст.
Налични са ефективни лечения за акне, но състоянието може да бъде упорито. Пъпките и подутините заздравяват бавно и когато една започне да изчезва, изникват други.
В зависимост от тежестта си, акнето може да причини емоционален стрес и да остави белези по кожата. Колкото по-рано започнете лечението, толкова по-малък е рискът от подобни проблеми.
При много момичета и жени акнето може да продължи десетилетия, като пристъпите са често срещани седмица преди менструацията. 
При по-възрастни хора внезапната поява на тежко акне може да сигнализира за основно заболяване, изискващо медицинска помощ.

Причините за поява на акне са свръхпроизводство на себум, запушване на космените фоликули с него и с мъртви клетки, което е отлична среда за натрупване на бактерии и развиване на възпаление.
Акнето обикновено се появява по лицето, челото, гърдите, горната част на гърба и раменете, защото тези области на кожата имат най-много мастни жлези, а космените фоликули са свързани с мастните жлези.

 

First slide

Стената на фоликула може да се издуе и да предизвика бяла точка. Или запушалката може да е отворена към повърхността и да потъмнее, причинявайки черна точка. Черната точка може да изглежда като мръсотия, заседнала в порите. Но всъщност порите са задръстени с бактерии и мазнина (себум), която става кафява, когато е изложено на въздух.
Пъпките са надигнати червени петна с бял център, които се развиват, когато блокираните космени фоликули се възпалят или заразят с бактерии. Запушванията и възпаленията дълбоко в космените фоликули създават подобни на кисти бучки под повърхността на кожата. 

Причините, които могат да предизвикат или влошат акнето, са основно андрогенните хормони, които се увеличават и карат мастните жлези да се уголемяват и произвеждат повече себум -  в пубертета, през бременността и средната възраст – особено при жените. 

Някои лекарствени средства – кортикостероиди, тестотерони, съдържащи литий препарати, някои противозачатъчни, също могат да повлияят негативно на проблема с акнето, както и неправилното хранене с голяма консумация на въглехидрати и трансмазнини – бял хляб, чипс, джънк фуд, сладолед. 

Триене или натиск върху кожата може да бъде причинено от шапки, тесни яки, презрамките на раници.

Генетиката има съществена роля при акнето - ако и двамата ви родители са имали акне, е вероятно и вие да го развиете.

Стресът не причинява акне, но ако вече имате акне, това може да е фактор, който да го влоши.

Митове за акнето, които науката развенчава
Шоколада и мазните храни са вредни за акнето – проучвания показват, че яденето на шоколад или мазна храна има малък или никакъв ефект върху акнето, но пък млечните продукти, особено тези с висока масленост и добавени хидрогенирани мазнини – като сладолед и др. подобни могат сериозно да влошат състоянието на кожата.

Лоша хигиена. Акнето не се причинява от мръсна кожа. Всъщност прекалено силното търкане на кожата или почистването с агресивни сапуни или химикали дразни кожата и може да влоши акнето.

Козметика. Козметиката не влошава непременно акнето, особено ако използвате безмаслен грим, който не запушва порите (некомедогенен) и премахвате грима редовно. Козметиката не пречи на ефективността на лекарствата за акне.

Усложнения
Хората с по-тъмен тип кожа са по-склонни от тези с по-светла кожа да изпитат следните усложнения от акне:
Белези. Кожата с ямки (белези от акне) и дебелите белези (келоиди) могат да останат дълго време след излекуване на акнето.
Кожни промени. След като акнето е изчезнало, засегнатата кожа може да е по-тъмна (хиперпигментирана) или по-светла (хипопигментирана), отколкото преди появата на състоянието.

Как да предотвратите появата на акне и как да третирате акнето, за да намалите риска от дълбоки белези
Едно от основните условия е правилният начин на хранене – с повече свежи плодове и зеленчуци в менюто, повече интензивно движение на свеж въздух, което води до повишаване на изпотяването и изхвърлянето на натрупаните мазнини и мъртви клетки, прием на пробиотици и повече вода за улесняване изчистването от токсини.
Използвайте немазна козметика и почиствайте нежно всички остатъци от грим.
По-долу ще откриете доказано ефективни продукти за намаляване на някои от рисковите фактори за появата на акне, както и такива за ежедневна грижа.
Билковите чайове, тинктури, бахови есенции както и някои хомеопатични лекарства могат да ви помогнат да ограничите щетите и да се радвате на чиста кожа. Просто попитайте!