Към количка

АГРИМОНИЯ, КАМШИК - AGRIMONIA EUPATORIA

Agrimonia eupatoria L. е билка от семейство Розоцветни, широко използвана в традиционната медицина заради благотворния си ефект. Обикновената агримония (Agrimonia eupatoria L.) има малки жълти звездовидни цветове, късо коренище и твърдо, космато стъбло, разпространена е на млади пасища в цяла Европа.

Водните извлеци (настойки и отвари) се използват за лечение на заболявания на дихателните пътища и отделителната система, заболявания на храносмилателния тракт и хронични рани. Фитохимичните анализи на Agrimonia eupatoria L. идентифицират разнообразие от биоактивни съединения, включително танини, флавоноиди, фенолни киселини, тритерпеноиди и летливи масла, притежаващи антиоксидантна, имуномодулираща и антимикробна активност.
 
Писмени разкази за полезните ефекти на агримонията датират от 4-ти до 5-ти век. Билката се споменава и в староанглийския хербариум от 10 век. Плиний Стари твърди, че агримонията има медицински и магически свойства и предпазва от магьосничество. Традиционният британски фолклор гласи, че ако стрък от растението се постави под главата на човек, той ще спи, докато не бъде отстранен.
Младите стъбла на агримония, нейните листа и цветове са били използвани за приготвяне на жълт пигмент и за увеличаване на устойчивостта на съхранение на бирата.

Agrimonia eupatoria L. отдавна се използва в традиционната медицина за лечение на:

  • Бактериални и вирусни заболявания
  • Проблеми с храносмилането (ЕМА 2015)
  • Облекчаване на диарията E (ЕМА 2015)
  • Инфекция с Хеликобактер пилори
  • Възпаление на белия дроб
  • Чернодробни заболявания
  • Метаболитен синдром
  • Диабет
  • Последствия от менопауза
  • Холецистит, холестаза
  • Атония на червата или пикочния мехур, пиелонефрит
  • Нарушения на кръвосъсирването, предпазване от тромбоза
  • Облекчаване на кожни възпаления, насърчаване на заздравяването на рани  (ЕМА 2015)
  • Предпазване от UV-увреждане на кожата
  • Възпалителни състояния на устната лигавица и фаринкса


Настойки от зелени върхове (листа) на агримония се приемат вътрешно от възрастни заради техните антидиарийни ефекти (стипчиво действие) или като гаргара при възпаление на устната кухина и фарингит.

Инфузиите от агримония се препоръчват и при възпаление на бъбреците (пиелонефрит) и възпаление на жлъчния мехур (холецистит), както и при холестаза (камъни в жлъчката).

Агримонията, прилагана под формата на компреси или добавена към мехлеми, е често срещан вид локална терапия, за която е установено, че е полезна при лечение на различни кожни заболявания, а именно хронична екзема, гнойни рани и псориазис, ускорява зарастването на рани и има хемостатичен ефект.

Биоактивни компоненти на Агримония
Билката е богата на флавоноиди, глюкозиди и тритерпени, естери на фенолните киселини, проантоцианидини, танини, никотинамид, силициева киселина, витамини В и К, желязо, есенциални мастни киселини и др. Флавоноидите принадлежат към обширна група полифеноли и на тези съединения се приписват няколко биологични активности, като противовъзпалителни, противоязвени, противоракови, антивирусни, антибактериални, спазмолитични, невропротективни, антиатеросклеротични и антитромботични. Оксидативният стрес и антиоксидантната защита са свързани с възпалителни, канцерогенни и коронарни заболявания, които в началото на XXI век са водещите причини за смъртност в света.


Антибактериални ефекти
Доказано е, че Agrimonia eupatoria L. има бактерицидно действие срещу Staphylococcus aureus при инфектирани рани затова и  Agrimonia eupatoria L. се използва широко при заздравяване на малки повърхностни рани. Зарастването на рани е сложен многофакторен процес. Бързото зарастване на рани зависи както от използваната терапия, така и от пациента (възраст, пол, тъканна оксигенация, стрес, хормони, диабет, затлъстяване, лекарства, алкохолизъм, пушене, хранене и инфекция). 
Антибактериалното действие на билката срещу Staphylococcus aureus също може да помогне да се обясни неговият благоприятен ефект при лечението на псориазис и екземи, особено атопична екзема. 
Установено е, че екстрактите от корени на агримония имат антимикробно действие срещу щамовете Bacillus subtilis и Escherichia coli. Ефектът на етанолните екстракти от агримония срещу Escherichia coli е по-добър от този на водните екстракти  и е доказано, че има лека инхибиторна активност срещу щамовете Pseudomonas aeruginosa и Staphylococcus aureus.
Екстрактите от билката се използват при лечение на диария - потвърдено от медицинско проучване от 2019 г.
Показан е значителен антимикробен ефект на Agrimonia eupatoria срещу Helicobacter pylori, което подчертава ролята на тази билка като потенциална добавка освен използваните в момента антибиотични лечения (изследване от 2010 г.).

Антивирусни ефекти
Антивирусната активност на агримонията е документирана в няколко скорошни проучвания. Етанолов екстракт от Agrimonia eupatoria L. проявява инхибиторен ефект върху менговируса, известен също като Columbia SK вирус, който принадлежи към рода Cardiovirus.
Антивирусният ефект на растението е потвърден за H1N1 грипен вирус A (испански грип през 1918 г.), H3N2 грипен вирус A (хонконгски грип през 1968 г.) и за грипен вирус B. Антивирусна активност е открита и срещу птичия щам на H9N2 подтип на грипен вирус А. Засега няма налична научна информация относно ефекта на агримонията върху SARS-CoV-2, въпреки че този вирус е сходен с някои от изброените.
Съобщава се, че видовете Agrimonia притежават антивирусно действие при хепатит В и хепатит С.

Противовъзпалителни и имунодулиращи ефекти
Азотният оксид играе регулаторна роля в развитието на възпалението. При ниски концентрации той действа защитно, има роля за релаксация на гладката мускулатура, контрола на кръвното налягане и вазодилатация в централната нервна система. Екстрактите от агримония имат влияние върху неговото производство, като не позволяват нарастването му извън положително ефективните нива.
В ранния стадий на бактериална инфекция, агримония стимулира защитния отговор чрез регулиране производството на цитокини. Противовъзпалителните и аналгетичните ефекти на екстрактите от агримония учените отдават на богатото им полифенолно съдържание. 
Ефектът е сравним с този на диклофенак натрий, стандартно противовъзпалително лекарство (изследване от 2017г.). 

Антиоксидантни ефекти
Антиоксидантната активност на екстрактите от Agrimonia eupatoria L. показва значителна способност да неутрализира свободните радикали благодарение на високото  съдържание на биофлавоноиди. В проучването е установено, че консумацията на чай от агримония (1 g/200 ml два пъти на ден) в продължение на 30 дни значително увеличава общия антиоксидантен капацитет на човешката кръвна плазма. Повишената антиоксидантна защита учените смятат, че води и до увеличаване продължителността на живота.

Антиатеросклеротични ефекти
Съобщава се, че тридесетдневната консумация на чай от агримония (1 g/200 ml два пъти на ден) значително намалява нивата на липопротеините с висока плътност (HDL) холестерол при здрави доброволци (Ivanova et al. 2013).

Аналгетични свойства
Медицински изследвания с мишки показват аналгетично действие на екстракти от Агримония върху централната и периферната нервна система. 

Фототерапевтични ефекти
Agrimonia eupatoria L. е позната като фоточувствително растение Въпреки че фоточувствителността може да бъде източник на възможни кожни нежелани реакции (фототоксичност, фотоалергия, фитофотодерматит, фотостареене, рак на кожата), фоточувствителните агенти често се използват в областта на дерматологията. Витилиго, псориазис и фунгоидна микоза са състояния, които често се лекуват чрез комбиниране на ултравиолетови A-лъчи (UVA) или B-лъчи (UVB) с фотосенсибилизиращи агенти какъвто се явява Агримония,  и това обяснява нейния терапевтичен ефект при възпалителни състояния като екзема и псориазис. Фотосенсибилизиращото действие на растението показва потенциал за предпазване от UV-увреждания на кожата.

Изследвания при животни са показали и още полезни ефекти на билката:
    -    хипотензивен 
    -    диуретичен
    -    уриколитичен (влияещ на отделянето на пикочна киселина)
    -    предотвратява загубата на електролити и най-вече на калиеви йони
    -    намалява кръвната захар и полидипсията (прекомерната жажда при диабетиците, независимо от приема на много вода)
    -    отварите от агримония  стимулират секрецията на инсулин без неблагоприятен ефект върху жизнеспособността на панкреатичните клетки
    -    при пациенти с диабет хипергликемията причинява увреждане на ендотела и влошава еластичността на аортата. Съобщава се, че екстракт от Agrimonia eupatoria L. значително подобрява релаксацията на аортата 
    -    диабетът, съчетан със затлъстяване, представлява голямо предизвикателство за здравето, свързано с повишената експресия на провъзпалителни цитокини в мастната тъкан и черния дроб и развитието на инсулинова резистентност. В изследвания при мишки е наблюдавано облекчаване симптомите на метаболитен синдром като същевременно се повишават нивата на адипонектин - противовъзпалителен протеин, произвеждан в мастната тъкан
    -    Agrimonia eupatoria L. упражнява хепатопротективно действие, подобрява маркерите на липидния метаболизъм, като същевременно няма неблагоприятни ефекти
    -    съобщава се, че двумесечното приложение на отвара от Agrimonia eupatoria L. е свързано със защитен ефект върху чернодробния паренхим, облекчава неблагоприятните ефекти на алкохола и намалява степента на стеатоза и възпаление
    -    изследвания в последните 10 години показват потенциала на Агримония като противораково средство
    -    фитоестрогенният ефект на екстрактите от Агримония дават основания билката да се ползва  за облекчаване на симптомите след менопаузата при жените
    -    антикоагулантните свойства на Агримония са основанието за антитромботичния ефект на екстрактите на растението
    -    невропротективно действие при болест на Алцхаймер и други невродегенеративни заболявания


Стандартни начини на приложение и дозировки:
Водните настойки се приемат вътрешно като чай и се прилагат външно като гаргари, компреси и бани. 
Запарките за вътрешно приложение се приготвят, като 1,5–4 g (1/2 до 1 ч.л.) от дрогата се заливат с 250 ml вряща вода и се пият на два или три пъти дневно; с екстракти количествата са 1–3 ml, а с тинктури - 1–4 ml на три пъти дневно. 
За приготвяне на запарката за гаргара изсушената билка се смесва с вода в съотношение 1:1. За лечение на повърхностни кожни дефекти се прилагат компреси и вани два пъти на ден. Билковите разтвори за локално приложение се приготвят, като 1- 2 чаени лъжички  от изсушената дрога се заливат с 250 ml вряща вода.

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.