Към количка

ТРИЦВЕТНА ТЕМЕНУГА - VIOLA TRICOLOR

Трицветната теменуга като декоративно и лечебно растение е позната още от древността. Записи за нейните лечебни свойства се намират в най-старите ботанически и фитомедицински книги – ирански, гръко-персийски, Аюрведа, Унани, трудовете на Хипократ, Асклепий, Кълпепър и др.

Традиционно растението се използва за лечение на сърдечно-съдови заболявания, епилепсия, кожни заболявания, изгаряния и екземи;  като отхрачващо средство при респираторни проблеми като бронхит, астма и симптоми на настинка, а съвременните изследвания потвърждават тези употреби.

Проучванията показват, че екстрактът от V. tricolor има антиноцицептивни, имуносупресивни и противовъзпалителни свойства.

Някои проучвания са открили потенциални противоракови свойства, където екстракти на трицветната теменужка показват ефект на инхибиране растежа и възпроизводството, както и предизвикване на апоптоза на раковите клетки.

Семената и корените, и в по-малка степен цветовете и стъблата, също са известно средство при повръщане и слабително и трябва да се използват с повишено внимание.

Биохимичен състав

Трицветната теменужка съдържа антиоксидантните флавоноиди - особено рутин с отражение върху кръвоносната система; салицилати с противовъзпалителен ефект, сапонини и слуз с успоковащ ефект; танини, алкалоиди, растителни пептиди - циклотиди – които намаляват производството на лимфоцити, което се отразява положително върху имунната система и особено при свръхактивност, която може да причини автоимунни реакции и заболявания. Някои от циклотидите при проучвания са показали много висока антибактериална активност към грам-отрицателни бактерии, за които е известно, че са резистентни на лечение с много антибиотици.

Трицветната теменуга има традиционно приложение, потвърдено в съвременни изследвания,  при:

  • Кожни проблеми – заздравяване на рани, успокояване на атопична кожа, екзема, псориазис, предотвратяване образуването както и лечението на брадавици. Настойки от билката могат да бъдат полезни за измиване на рани и при пърхот.

Уникалният състав на Viola tricolor  я прави отличен избор за ежедневна грижа за кожата. Витамините А и С, съдържащи се в растението,  са мощни антиоксиданти, предпазват кожата от свободните радикали и забавят процесите на стареене и увреждане. Флавоноидите, от друга страна, имат противовъзпалителни свойства, което помага за успокояване на раздразнената кожа и намаляване на зачервяването. Мастните киселини в трицветната теменуга осигуряват дълбока хидратация, оставяйки кожата плътна и овлажнена. Екстрактите от трицветната теменуга са подходящи за всеки тип кожа, но най-вече при мазна кожа с тенденция за повишено производство на себум, запушване на порите, акне и розацея.

  • Уремичният пруритус, известен също като хроничен пруритус, свързан с бъбречно заболяване, е хроничен сърбеж, който се появява при пациенти с напреднал стадий на бъбречно заболяване, подложени на хемодиализа. Известно е, че засяга около 20% до 50% от пациентите с бъбречна недостатъчност и често причинява дълготрайна болка и страдание. Третирането на кожата с масло от трицветна теменуга към бадемово масло показва значително облекчение на сърбежа – в проучване от 2019 година.
  • Възпалителни състояния – още Авицена препоръчва билката при треска с екстремна жажда, при настинки, причинени както от влага и вятър, така и от горещо време, където обилното изпотяване и ветровитото време водят до физически дисбаланс.

  • Отделителна система – растението е известно от древността с диуретичния си ефект и се посочва в много източници като полезно при проблеми с нормалното функциониране на бъбреците, което води до повишено количество урея и поява на уремичен сърбеж, задържане на течности, отоци, болки при уриниране. Екстракти от билката показват положителен ефект при затруднено уриниране, свързано с увеличена простата в изследване от 2017 година. Учените са отбелязали и намаляване на размерите на простатата, болката и спешните нужди от уриниране и повишаване на струята и обема на урината.

  • Респираторни проблеми – растението показва ползи при затруднено дишане поради натрупване на слуз в дробовете, помага за отхрачването, подходящо е за подпомагане лечението на бронхит, астма, плеврит, пневмония, суха кашлица – като засилва секретирането и изчистването на задръстванията в дробовете. Успокояващите ефекти на теменужката помагат и при дразнене в гърлото и дрезгавост на гласа. Проучване от 2015 г. се занимава с нарастващия проблем с астмата при децата и необходимостта от намиране на алтернативи на традиционното лечение с лекарства. Проучването доказва значително намаляване – между 50 и 100%, на пристъпите, на количеството на хриповете и подобряване чистота на дишане при употреба на сироп от трицветна теменуга. Освен това учените установяват и намаляване нивото на провъзпалителните цитокини, които се свързват с алергичните фактори за астмата. Проучване но 2020 година потвърждава значително намаляване на дискомфорта, причинен от алергичен ринит, при употреба на екстракти от трицветна теменуга.

  • Нервна система – има успокояващ, лек седативен ефект и може да бъде от полза при повишена раздразнителност, тревожност, безсъние.

  • Сърдечно-съдова система – съдържащите се в растението рутин и галова киселина, заедно с останалите антиоксидантните биоактивни съединения показва вазорелаксиращ, кардиорелаксиращ, хипотензивен и кардиопротективен ефект и може да бъде от полза за хора с повишено кръвно налягане, аритмия и други сърдечни оплаквания.

    Мерки за сигурност и източници

    Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати.  Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

    Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.medicalnewstoday.com/; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/  ; https://www.planetayurveda.com; https://www.indigo-herbs.co.uk/; https://www.botanical.com/; https://www.herbalreality.com/, https://www.vitality-pro.com, https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/  , https://www.lybrate.com/   https://www.healthline.com/  , https://www.verywellhealth.com/  , https://www.drugs.com/  , https://www.webmd.com/  , https://eu.happymammoth.com/  , https://www.gowellnessco.com/  , , https://draxe.com/  , https://en.wikipedia.org/  , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.integrativeasheville.org/  и други.