За първи път малината е култивирана от древните гърци. Реколта от малини е регистрирана за първи път през 45 г. сл. Хр. от планината Ида. Римляните разпространяват отглеждането на малини в цяла Европа. В римски крепости на територията на Великобритания са идентифицирани семена от малина. Счита се, че одомашняването на растението е станало около 4 в. от н.е.
В средновековна Европа дивите плодове са използвани за медицински и практически цели, което се вижда от свещени ръкописи и картини.
Малината съдържа проантоцианидини, които й придават червения цвят, флавоноиди - кемпферол и кверцетин, витамин С, алфа и вета каротин, витамин В3, В5, В9 - фолиева киселина, витамин К, лимонена и ябълчна киселина, високо съдържание на калий и по-малко, но не незначително количество калций, магнезий, фосфор, цинк и манган, пурини - поради което плодът не е препоръчителен за хора с подагра и бъбречни увреждания. Малините съдържат лутеин и зеаксантин, които оказват благотворно влияние върху остротата на зрението.
Порция от 123 г малини осигурява 35,83% манган, 35,78% витамин С, 21,05% диетични фибри, 12,33% мед, 11,30% въглехидрати и 10,63% желязо от дневните потребности на организма.
Листата и корените на малината имат имат противовъзпалително, стягащо, деконгестантно, окситоцидно, диуретично, офталмологично и стимулиращо действие и потвърдена традиционна употреба:
- за предотвратяване и лечение на скорбут
- като температуропонижаващо средство
- за лечение на диария, колики
- при болки в матката, като тоник за ускоряване на раждането и облекчаване на дисменорея
- за гаргара при възпаления в устната кухина и сливиците
- за лечение на рани, изгаряния, варикозни язви
- за измиване на очите при конюнктивит
- за елиминиране на раковите клетки на дебелото черво и стомаха
- като средство ппротив гадене и повръщане
- като тоник за простатната жлеза
Плодовете освен освежаващият си вкус се използват и с медицински цели:
- в Тибет - за лечение на изтощение, раздразнителност и инфекции
- като маска за лице - за почистване, хидратиране на кожата и освежаване на тена
- за подобряване състоянието на черния дроб и бъбреците
- отвара от плодовете - за чревни оплаквания при децата
- отварата от малини също повлиява добре менструалните болки, сутрешното гадене
- чай, в който присъстват суушени малини, има температуропонижаващ ефект
- малиновият сироп е помощно средство при сърдечни заболявания
Малините са богати на антиоксиданти, диетични фибри и витамини. Те са чудесен източник на елагова киселина, която предотвратява развитието на ракови клетки.
Малината помага за ефективно отслабване. Плодовете са богати на манган и диетични фибри. Фибрите помагат за забавяне на храносмилателния процес, така че човек да се чувства сит за дълъг период от време. Манганът помага за поддържане на висока скорост на метаболизма и засилва изгарянето на мазнините.
Малините могат да се използват като маска за лице и да предпазват от слънчевите лъчи. Антиоксидантните свойства на витамин С помагат за намаляване на появата на пигментни петна и стимулират производството на колаген. Маска от 2 чаши пресни малини и 1 чаша кисело мляко почиства и хидратира кожата на лицето, придава младежки вид. Тази смес трябва да се нанесе върху лицето и да се държи около 15 минути, след което се измива с хладка вода.
Учени твърдят, че макулната дегенерация може да се предотврати с три порции малини на ден. Макулната дегенерация е свързано с възрастта заболяване, което засяга зрението на човек. Лутеинът и зеаксантинът в този прекрасен плод помагат за запазване остротата на зрението.
Малините са чудесен източник на антиоксиданти и елагова киселина. Те предотвратяват увреждането на клетъчните мембрани, причинено от свободните радикали, което може да доведе до образуване на ракови клетки. Малините съдържат флавоноиди, които са доказани антиоксиданти. А и високото съдържание на витамин С допълнително засилва ефекта.
Проучванията показват, че малините притежават противоракови свойства и са в състояние да предотвратят пролиферацията на ракови клетки и развитието на тумори в дебелото черво и стомаха.
Малините доказано имат антибактериален ефект, намаляват растежа на гъбички и бактерии в тялото, което може да доведе до вагинална инфекция или до синдром на раздразнените черва.
Малините, както и къпините, притежават специфични ензими, които са необходими за обновяването и развитието на тъканите. С богатия си минерален и витаминен състав, както и с антиоксидативните си свойства те помагат за поддържане на цялостното здраве. Извлеците от корените и листата също подкрепят имунната система и помагат на тялото да противодейства на патогени.
Малините са полезни за жени, кърмещи майки и бременни. Листата на малината се използват като чай, който помага за регулиране на менструалния цикъл и намаляване на обилните менструални течения. Чаят от малини за бременни помага за предотвратяване на кръвоизлив, гадене, облекчава болката и подпомага раждането. Чаят помага за увеличаване на производството на кърма.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.