Кориандър! Това мощно растение има много лечебни свойства. От корените до стеблата, листата и семената, всяка част се използва и всяка предлага различен вкус. По света се използва широко като подправка, гарнитура или декорация на кулинарни ястия.
Кориандърът е подправка, която се приготвя от кръглите, жълтокафеви семена на растението кориандър - член на семейството на магданоза, което е разпространено по целия свят. Думата кориандър може да се използва за описание на цялото растение – листа, стъбла, семена и всичко останало, както сме тук – но повечето хора имат предвид подправката, произведена от семената на растението, когато говорят за кориандър. Листата му обикновено се наричат силандро – което е испанската дума за кориандър.
Ползите от кориандъра
Използването на кориандър в приготвянето на храна е известно като "върхът на айсберга". В Аюрведа е известно като „Кустумбур“, което означава билка, която облекчава различни заболявания. Ето само някои от предимствата му:
Листата на кориандъра са мощно естествено почистващо средство. Неговите антиоксидантни свойства ефективно помагат за пречистването на тежките метали и токсичните агенти от тялото - действайки като "почистващ екип" във вашето тяло, който противодейства на вредните ефекти от лошото хранене, замърсяването и стреса.
Кориандърът има единадесет компонента на етерични масла, шест вида киселини, минерали и витамини.
Кориандърът повишава хранителната стойност на храната с наличието на желязо, фолиева киселина и други витамини като А, В, С и К. Освен това намалява симптомите на синдрома на раздразнените черва, стимулира апетита и намалява храносмилателните оплаквания.
Смята се, че кориандърът е антипиретик, диуретик, стимулант, успокояващ, антиоксидант и антибиотик.
Кориандърът повишава имунитета с две чудесни хранителни вещества - витамин А и витамин С.
Неговите лечебни свойства помагат при лечение на алергия, усещане за парене при уриниране и алергичен дерматит.
Подпомага процеса на кръвосъсирване и предпазва от анемия поради високото съдържание на витамин К и желязо.
Някои от киселините, присъстващи в кориандъра, са много ефективни при регулирането на нивото на лошия холестерол (LDL) и повишаване нивото на добрия холестерол (LDL) в кръвта.
Със своите антиоксидантни свойства, кориадърът доказано подобрява състоянието на кръвоносната и нервната система, повишава оросяването на мозъка и с това подобрява мозъчните функции, паметта и концентрацията. Помага при Алцхаймер и невроденеративни нарушения.
Кориандърът е полезен за диабетиците. Екстрактите от него активно съдействат за регулиране производството на ензими, свързани с усвояването и преработването на глюкозата в организма и така подпомага установяването на стабилни нива на кръвната захар.
Ето някои идеи как да добавите повече кориандър в ежедневната си диета
Поръсете нарязани листа, за да украсите димящата си купа супа.
Добавете щипка кориандър към вашите сосове и ги ползвайте като добавка към ястия и сандвичи.
Добавяйте го към здравословни сокове или смутита.
Използвайте семена от кориандър на прах при готвене.
Основни домашни средства за справяне с някои болежки:
Диария и алергии. Накиснете една чаена лъжичка семена от кориандър във вода за една нощ. Сварете, прецедете и изпийте.
Главоболие. Нанесете сок от нежни листа кориандър върху челото.
Прекомерно менструално кървене. Приемайте концентрирана отвара от семена от кориандър с мляко.
Конюнктивит. Редовно измивайте очите със сок от листа от кориандър. Приемът на отвара от семена на кориандър успокоява сухите, възпалени очи.
Пъпки и черни точки. Смесете сока от нежни листа с щипка куркума и нанесете върху лицето. Оставете да изсъхне и изплакнете.
Кожни обриви. Сварете една чаена лъжичка семена от кориандър във вода, направете паста и нанесете върху засегнатата област.
Лошо храносмилане. Сварете една чаена лъжичка семена от кориандър в една чаша вода. Охладете. Пийте веднъж на ден в продължение на една седмица.
Мерки за сигурност и източници:
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.
Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.medicalnewstoday.com/; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ ; https://www.planetayurveda.com; https://www.indigo-herbs.co.uk/; https://www.botanical.com/; https://www.herbalreality.com/, https://www.vitality-pro.com, https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.