Към количка

БЯЛ СМИЛ – GNAPHALIUM ILIGINOSUM

Повече от 125 химически съставки са изолирани от рода Gnaphalium, включително флавоноиди, сесквитерпени, дитерпени, тритерпени, фитостероли, антрахинони, производни на кафеоилхинова киселина и други съединения. Екстрактите от този род, както и съединенията, изолирани от него, са доказали, че притежават антиоксидантни свойства, действат като антибактериално и противогъбично, антитусивно и отхрачващо, цитотоксично, противовъзпалително, антихипоурикемично средство, както и като инсектициди.

Латинското наименование на билката Gnaphalium uliginosum произлиза от съществителното uligo или uliginis, което означава мокро или влага. Това се отнася до местообитанието на белия смил – влажни блатисти места.

За целите на билковата медицина се използват надземните части на растението. Събират се през август, когато то цъфти и се сушат на сенчесто място.

Белият смил има данни да се ползва в традиционната медицина от най-древни времена на територията на Балканите и Русия, както и от серевноамериканските индианци. Сериозни медицински експерименти с Gnaphalium uliginosum започват в началото на 30-те години на миналия век и са приети в масовата практика преди Втората световна война.

Основните случаи, в които се среща споменаването на билката, са при високо  кръвно налягане, при ангина и тонзилит, при болки в стомаха и за лечение на рани от различен произход, включително открити кървящи рани.

Най-честите проблеми, при които народната медицина препоръчва бял смил са:

- високо кръвно

- тромбофлебит и флеботромбози – външно и вътрешно

- респираторни инфекции - грип, треска, астма, кашлица, настинки, бронхити и бронхиални усложнения

- стомашни неразположения, гадене, при запек и херороиди, язви

- като подкрепа на мъжкото здраве – има славата на афродизиак

- като успокояващо средство при раздразнителност, безсъние, депресии

- като диуретично средство с особено подчертан ефект при подагра

- за третиране на косата при въшки

- за лечение на рани – като промивки и лапи

Gnaphalium uliginosum е популярна билка за състояние, известно в европейската медицина като „хипотония“, за което се твърди, че засяга почти половината от всички възрастни над петдесет години и се обяснява като отпускане на мускулното напрежение на артериите, при което се нарушава притокът на кръв към сърцето – още познато под името пасивен венозен застой и се лекува със стягащи средства като конски кестен (Aesculus hippocastanum), бял смил (Gnaphalium), безсмъртниче (Helichrysum), глог (Crataegus) или каменолом (Collinsonia canadensis).

Лапа от бял смил се използва външно за спиране на кървенето.

Спиртен или маслен извлек или запарка се прилага с успех при пресни и стари рани, химически и термични изгаряния, дерматомикоза и мокреща екзема.

Счита се, че масленият екстракт предотвратява оплешивяването, ако се втрие в скалпа.

Настойки и отвари се използват за лечение на язва на стомаха и дванадесетопръстника, гастрит и диария.

Използва се за спиране на вътрешни кръвоизливи в червата или матката, рани или ожулвания на матката и вагината.

Инфузиите се използват и за лечение на нервна възбудимост, безсъние, главоболие, възпаление на сливиците, астма и диабет.

Настойките и баните на краката от отварата се използват за лечение на начална хипертония, стенокардия и сърцебиене.

Запарката се приготвя от 1 чаша (250 мл) вряла вода, залята с 1 супена лъжица (15 г) от изсушената билка и накисната за десет минути. Стандартната препоръчителна доза е 1 чаша  3 пъти на ден.

Отварата се приготвя като 2 супени лъжици (30 г) от изсушената билка се варят 15 минути в 1 чаша (250 мл) вода. Охлажда се на стайна температура за 45 минути, прецежда се и се пие по 1/2 чаша 3 пъти на ден след хранене. Може да се приема 1-2 месеца.

Отварата се използва и като баня за крака при венозен застой. Поставете 250 g от билката в 5 литра вода, загрята до 90-95ºF. Оставете да престои 30 минути. Използвайте като баня за крака веднъж на ден, половин час преди лягане.

Със същата цел може да комбинирате:

1 част бял смил

 2 части хвощ

 1 част зеленика

 1 част бял равнец

Както и следващата рецепта за отвара за вана за краката при тромбофлебит:

 1 част цвят от бял равнец

 4 части бял смил цветове и листа

 2 части листа от бреза

 2 части цветя от лайка

Мерки за сигурност и източници
Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати.  Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.medicalnewstoday.com/; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/  ; https://www.planetayurveda.com; https://www.indigo-herbs.co.uk/; https://www.botanical.com/; https://www.herbalreality.com/, https://www.vitality-pro.com, https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/  , https://www.lybrate.com/   https://www.healthline.com/  , https://www.verywellhealth.com/  , https://www.drugs.com/  , https://www.webmd.com/  , https://eu.happymammoth.com/  , https://www.gowellnessco.com/  , , https://draxe.com/  , https://en.wikipedia.org/  , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.integrativeasheville.org/  и други.