Към количка

БОСИЛЕК - OCIMUM BASILICUM

Босилекът е много разпространено растение от семейството на ментата и има много разновидности. Обикновено е със зелени листа, но има и видове с тъмночервени листа. Различните видове босилек имат и различни аромати, дължащи се на различния фитохимичен състав на етерично-маслените компоненти. Учените са установили и разлика в биоактивния състав на растението в различните сезони на годината - с най-висока биоктивност са компонентите от зимния блосилек, докато през летните месеци активността на ключовите съставки спада.

Босилекът съвсем не е просто подправка в италианската кухня. Той първоначално е открит в Индия и Азия преди около 5000 години. Отглеждан е и в древен Египет, вероятно за използване при балсамиране.
Индусите наричат босилека тулси или свещен босилек и всеки ден - сутрин и вечер, му посвещават чаена церемония, тъй като техните вековни познания в областта на медицината твърдят, че има изключително здравословно действие.
Основните ползи от растението идват от неговите етерични масла - линалол и естрагол, цинеол, евгенол, мирцен и др., но те са много деликатни и  намаляват при изсушаване. Ароматът на карамфил в сладкия босилек е резултат от наличието на евгенол.

Босилекът е естествено противовъзпалително средство, има антибактериалeн ефеккт при много от най-разпространените бактериални щамове и е с  високо съдържание на антиоксиданти. Може да се използва за успокояване на стомаха, кашлица, като репелент и за третиране на ухапвания от насекоми, за изваждане на жилото при ухапване от оси и още много медицински приложения.

Полезни употреби на босилека
    -    За стомах и кашлица - добавете 2 супени лъжици босилек (най-добре  пресен нарязан ) във вряща вода и оставете да къкри за около 5 минути, след което прецедете. Подсладете със суров мед на вкус и отпивайте на глътки. Маслата в босилека - евгенол, цинеол и камфен - са антибактериални и могат да лекуват белодробни инфекции. Смята се също, че босилекът помага за намаляване щетите, причинени на белите дробове от туберкулоза и тютюнопушене. Към вряща вода добавете няколко нарязани листа босилек. Отстранете от огъня и вдишвайте парата - ще помогне за изчистване на секретите при бронхит и хрема.
    -     За да успокоите болното гърло, можете да сварите чай от босилек по същия начин, но пропуснете меда и оставете чая да изстине, след което го използвайте за гаргара.
    -    За да успокоите главоболието, добавете около 5 листа босилек във вряща вода и продължете да варите няколко минути, след което охладете. Отпивайте на глътки. Босилекът действа при главоболие поради свойствата му да релаксира мускулите, така че действа най-добре при главоболие от напрежение. Дъвченето на пресни листа от босилек също облекчава започващата мигрена.
    -    Пресният босилек може да се счука и нанесе върху ухапване или ужилване от насекоми, за да изтегли отровите и да спрете сърбежа. В народната медицина се препоръчва ежедневното триене на брадавица със счукан босилек за премахването й. Босилекът може да помогне при кожни проблеми без абсолютно никакви странични ефекти. При външна употреба камфенът (една от биоактивните съставки на босилека) има охлаждащ ефект върху кожата.  Сокът от босилек, поради своите антибактериални и противогъбични съединения, е изключително ефективен при лечение на симптомите на трихофития и екзема. Измиването на лицето с чай от босилек може да помогне при  повечето  случаи на акне и други видове кожни инфекции.
    -     Ароматерапия: босилекът  има същите стимулиращи свойства като ментата - помага за подобряване на концентрацията и настроението. Силно стимулиращо на сетивата действа комбинация от по няколко капки масла от босилек, грейпфрут и мента.
    -    Помага при диабет. Научно доказано е, че босилекът понижава нивата на кръвната захар. Индийският журнал за физиология и фармакология проведе проучване през 2004 г., което показа, че босилекът значително намалява нивата на кръвната захар при плъхове, след като им дава 2 g на килограм телесно тегло в продължение на 30 дни. Друго малко проучване, включващо 40 пациенти с неинсулинозависим диабет, които приемали 2,5 грама сушени листа от босилек всеки ден, също показва големи намаления на нивото на кръвната им захар. Маслата в босилека помагат за подобряване на функцията на панкреаса и му позволяват да произвежда инсулин по по-ефективен начин. 
    -     Помага при артрит - Босилекът действа като естествен инхибитор на COX-2 (ензим, отговорен за възпаленията и болката) по време на in vitro проучвания и се явява естествено средство за поддържане на ставите. Ежедневното пиене на чай от босилек може да помогне за облекчаване на болката при ревматоиден артрит и остеоартрит.
    -    Природно болкоуспокояващо - потискането на СОХ-2 от евгенола в босилека действа болкоуспокояващо
    -    Поддържа оралното здраве - Босилекът доказано съдържа антибактериални съединения, които  убиват почти 99 процента от бактериите в устата, което може да доведе до по-малко кариеси и заболявания на венците, причиняващи лош дъх
    -     Имунна подкрепа - Босилекът е  зареден с витамини С, А, магнезий, желязо и калий. Те поддържат естествената имунна система на тялото ви. Чаят от босилек също съдържа високи нива на антиоксиданти, които улавят свободните радикали, причиняващи много хронични здравословни проблеми, включително артрит и дори рак, според проучвания на Националния институт по рака.
    -    Помага при камъни в бъбреците - Оцетната киселина и други съединения в чая от босилек могат да помогнат за разтварянето на камъни в бъбреците. Босилекът е естествен детоксикатор и има леки диуретични свойства, които ще помогнат за понижаване на нивата на пикочна киселина в организма. Освен това ще прочисти бъбреците чрез урината. Сокът от босилек, смесен с мед, е типична рецепта за разтваряне на камъни в бъбреците. 
    -    Облекчава стреса - Босилекът е известен като антистрес агент, който помага на тялото да се научи да се адаптира към различни видове стрес. Чаят от босилек е може би един от най-известните адаптогени, познати на човека. Journal of Natural Products публикува доклад през септември 2007 г., който показва, че съединенията в босилека стабилизират биологичната активност при стресирани плъхове. Босилекът намалява възпалението, успокоява нервите и понижава кръвното налягане. 

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ:

Винаги преди да предприемете лечение с билки, се посъветвайте с лекуващия си лекар за евентуални взаимодействия с различните фармацевтични препарати. Много от билките могат да засилят или намалят действието им.

Информацията е подготвена по материали от сайтове с ботаническа, научно-изследователска и медицинска насоченост като: https://www.indigo-herbs.co.uk/ , https://journals.sagepub.com/, https://www.intechopen.com/ , https://www.researchgate.net/ , https://www.lybrate.com/ https://www.healthline.com/ , https://www.botanical.com/ , https://www.verywellhealth.com/ , https://www.drugs.com/ , https://www.webmd.com/ , https://eu.happymammoth.com/ , https://www.gowellnessco.com/ , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/ , https://draxe.com/ , https://en.wikipedia.org/ , https://www.inlifehealthcare.com/ , https://femininehealthreviews.com/, https://www.planetayurveda.com/, https://link.springer.com/, https://www.integrativeasheville.org/ и други.